بیماری نیوکاسل در طیور و راههای پیشگیری و درمان

بیماری نیوکاسل در طیور و راههای پیشگیری و درمان

بیماری نیوکاسل در طیور و راههای پیشگیری و درمان

در اینجا در مورد بیماری نیوکاسل که یکی از خسارت بارترین بیماری های حال حاضر برای واحدهای تولید مرغ گوشتی، تخمگذار و مادر می باشد صحبت خواهیم کرد.

 

در گذشته به علت تلفات سنگینی که این بیماری تحمیل می کرد با نام طاعون مرغی یا مرغ میری شناخته می شد. ولی نام رایج آن بیماری نیوکاسل می باشد.

عامل بیماری نیوکاسل ویروسی است از خانواده پارامیکسوویریده که ویروس های عامل بیماری های انسانی مثل اوریون و سرخک نیز در این خانواده قرار دارند.

در این خانواده پنوموویروس ها را داریم که عامل ایجاد کننده بیماری (Swollen Head Syndrom (SHS  یا همان کله بادی می باشد. بیماری نیوکاسل گاهاً زئونوز یا مشترک هم شناخته می شود.

در افرادی که در تماس مستقیم و مکرر با گله های درگیر نیوکاسل می باشند و یا افرادی که در آزمایشگاه ها یا واحدهای تولید کننده واکسن نیوکاسل مشغول به فعالیت هستند علائمی از قبیل قرمزی چشم، سردرد، سردردهای میگرنی و یک مورد مرگ هم گزارش شده است.

در علوم پزشکی امروز از سویه خاصی از این ویروس در جهت درمان برخی از سرطان ها استفاده می شود. این ویروس به  اکثر ضد عفونی کننده ها از قبیل فرمالدیئد و گلوتارآلدئید حساس می باشند. دمای صد درجه به مدت یک دقیقه باعث از بین رفتن ویروس می شود. علاوه بر عوامل شیمیایی ضد عفونی کننده، شعله افکنی داخل سالن و محوطه مرغداری نیز باعث از بین رفتن این ویروس می شود.

دلیل انتشار زیاد ویروس نیوکاسل، توانایی بسیار زیاد این ویروس در زنده ماندن در کود و لاشه مرغ های تلف شده می باشد. این ویروس حتی می تواند چندین ماه تا یک سال در گوشت مرغ منجمد شده با دمای منفی بیست درجه زنده بماند.

روش های انتقال بیماری نیوکاسل

  1. از طریق هوا (از سالن ها یا مرغداری های آلوده مجاور و یا از طریق گرد و غبار)
  2. از طریق آب آشامیدنی آلوده
  3. از طریق جابجایی وسایل و تجهیزات آلوده بین مزارع و فارم ها
  4. طوطی سانان، کلاغ ها، گنجشک ها، کبوترها و دیگر پرندگان آزاد زی می توانند بدون علائم بالینی ناقل ویروس باشند.
  5. اگر در طول دوره ضدعفونی برای سوسک های بستر، موش ها، سایر جوندگان و حتی مگس ها جهت از بین بردنشان اقدامی صورت نگیرد اینها هم می توانند به عنوان ناقل مکانیکی ویروس نیوکاسل دوره درگیری را به دوره بعد منتقل کنند.

در مورد انتقال عمودی سوال می شود که آیا یک مرغ مادر که آلوده به نیوکاسل است می تواند ویروس را به جوجه هایش منتقل کند؟

در مورد پاسخ این سوال اختلاف نظرها زیاد است. چون معمولا ویروس نیوکاسل در صورت انتقال به تخم مرغ نطفه دار باعث مرگ جنین شود. ولی در صورتی که تخم مرغ آلوده داخل دستگاه های جوجه کشی سِتر یا هچر خوابانده شود در طول دوره هچین این تخم مرغ داخل دستگاه بشکند باعث پخش پارتیکل ویروس در کل دستگاه هچر می شود و جوجه های تازه متولد شده را درگیر می کند. بعد از انتقال این جوجه ها به فارم و سپری شدن دوره نهفتگی که ۴۸ ساعت تا ۱۵ روز می باشد باعث درگیر شدن گله به ویروس و تلفات سنگین بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می شود.

علائم بالینی بیماری نیوکاسل

علائم بالینی و کالبدگشایی که عنوان می شود هیچ کدام برای بیماری نیوکاسل اختصاصی و پاتوگونومیک نیست.

بی حالی، نفس نفس زدن، خارج شدن مایع یا ترشحات از دهان، لرزش سر و عضلات، پیچش گردن، فلجی یک بال و یک پا همگی از نشانه های عمومی نیوکاسل است.

علائم کالبد گشایی بیماری نیوکاسل

علائم کالبد گشایی بیماری نیوکاسل، ایجاد زخم و خون ریزی در بافت ها و سلول های لمفوئیدی زیر پلک چشم، لوزه های سکومی، غدد پایر، بزرگ شدگی غیر طبیعی طحال همراه با خونریزی بافت تیموس و پیش معده و روده و کدورت کیسه های هوایی می تواند نشانه کالبد گشایی از نیوکاسل باشد.

                                                                             

پیشگیری بیماری نیوکاسل

بهترین و مطمئن ترین راه پیشگیری بیماری نیوکاسل، قرنطینه و بایو سکوریتی خوب است. یکی از ابزارهای بایوسکوریتی واکسیناسیون می باشد. واکسن های موجود در کشور ۳ گونه است. واکسن های غیربیماری زا مانند ویتاپس و بی فور که پاتوژن نیستند و عوارض ندارند، علائم ندارند و می توانیم در سنین خیلی پایین هم استفاده کنیم.

واکسن های متمایل به دستگاه تفس، یعنی دستگاه تنفس اولین محلی است که این واکسن ها برای رشد و تکثیر از آن استفاده می کنند. مثل واکسن های ب ۱، کولون، لاسوتا.

گروه سوم واکسن ها مربوط به دستگاه گوارش هستند که محل رشد و تکثیر اولیه آنها در داخل دستگاه گوارش است. مثل واکسن اوه نیو

روش های واکسیناسیون بیماری نیوکاسل

بهترین روش واکسیناسیون برای بیماری نیوکاسل روش قطره می باشد که حتما ما باید یکی از روش های واکسیناسیون را در طول دوره پرورش را قطره استفاده کنیم. برای ایجاد حداکثر ایمنی، حداکثر ترشح IgA که ایمنی مخاطی را پوشش می دهد. در روش قطره بیش از ۹۰ درصد گله تیتر می گیرند. در روش اسپری حدوداً ۶۰ تا ۶۵ درصد گله تیتر می گیرند. و در روش آشامیدنی در بهترین حالت ۵۰ درصد گله تیتر می گیرند.

یکی از مواردی که در روش آشامیدنی باید رعایت کنیم دمای آب است. بهترین دمای آب برای دادن واکسن  به روش آشامیدنی دمای ۶ تا ۱۵ درجه است. اگر دما بالاتر از این حد در نظر گرفته شود باعث می شود گله خوب تیتر نگیرد، خوب آنتی بادی ترشح نکند و انتظاری که از واکسن داریم برآورده نشود.

املاح آب بسیار باید مورد توجه قرار بگیرند. اگر آهک آب بالا باشد، TDS تی دی اِس آب بالا باشد باعث از بین رفتن و کاهش اثر واکسن می شود.

تا کنون درمان قطعی برای بیماری نیوکاسل کشف نشده است. ولی اگر در زمان های اولیه بیماری که هنوز منجر به تلفات نشده است بیماری به درستی تشخیص داده شود استفاده از واکسیناسون فوری که شامل قطره یا اسپری واکسن نیوکاسل می باشد در خیلی از موارد باعث جلوگیری از بروز بیماری می شود.

روش های حمایتی درمان نیوکاسل

 بیماری نیوکاسل شامل تب بسیار زیاد می باشد. و این تب باعث محار مراکز مرتبط با تنظیم اشتها در مغز گشته و گله به شدت افت مصرف دان و آب خواهد داشت. پس بهتر است برای کنترل تب استفاده از تب برهایی مثل آسپرین، استفاده از ویتامین های ضد استرس مثل ویتامین C استفاده از الکترولیتها جهت تنظیم الکترولیتهای بدن، استفاده از رب گوجه یا خود گوجه فرنگی جهت افزایش اشتهای پرنده ۲ تا ۳ کیلو رب گوجه فرنگی با ۱۰ لیتر آب مخلوط کرده و این مخلوط را بر روی ۱۰۰ کیلو دان ریخته و به صورت آماج در اختیار پرنده قرار دهیم.

مخلوط کردن  ۲۰ کیلو هویج در یک تن دان نیز مثمر ثمر می باشد.

استفاده از ملاس چغندر قند به خاطر داشتن قند و پتاسیم زیاد و الکترولیتهای مختلف سبب بهبود حرکات دستگاه گوارش و افزایش اشتها می گردد.

استفاده از زرد چوبه که سرشار از نیاسین، آهن، روی، مس و پتاسیم و منیزیم است. بهترین داروی ضد التهاب و تب بر گیاهی می باشد و خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی دارد.

استفاده از دارچین که خاصیت تب بری  دارد.

مصرف ب کمپلکس که محرک اشتها است.

برای التیام زخم های دستگاه گوارش از اسیدی فایرها و سرکه استفاده نشود و جوش شیرین را جایگزین کنید.

تهیه و تنظیم: واحد علمی شرکت زرین جاودانه

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است