روی، منگنز، منیزیم و نقش و میزان استفاده از آنها در تغذیه گاوهای شیری

روی، منگنز، منیزیم و نقش آنها در تغذیه گاوهای شیری

روی، منگنز، منیزیم و نقش و میزان استفاده از آنها در تغذیه گاوهای شیری

روی، منگنز، منیزیم و نقش آنها در تغذیه گاوهای شیری

تحقیق مذکور میزان احتیاجات مواد معدنی برای گاوها را تعیین کرده و همراه با اطلاعاتی مربوط به مواد معدنی و میزان مصرف آنها می باشندکه یک گاو جهت حفظ سلامتی و تولید مثل … در هر روز به آن نیاز دارد را تعیین کرده است.

مقادیر ذیل جهت یک فرمول ویژه ای که بطور صحیح بتوان احتیاجات حیوانات را محاسبه کرد ، منجر نمی شوند زیرا شرایط در هر فارمی و در هر محیطی متفاوت است.

اطلاعات ذیل بعنوان یک راهنما نقش مواد معدنی موثر در سلامتی گله شما را به شما می شناساند.

روی، علائم کمبودآن :

علائم کمبود روی، بصورت کلینیکی در گوساله ها رخ می دهد در حالیکه علائم تحت کلینیکی کمبود روی بیشتر در بالغین دیده میشود. از علایم دیگر ضعیف شدن قسمت شاخی سم همراه با افزایش حساسیت به ابتلاء در ماتیت بین انگشتی یا گندیدگی سم . کاهش میزان گیرایی آبستنی و در حالت بسیار حاد منجر به اشکال در بلوغ اسپرماتوئیدها. کاهش مصرف خوراک و کاهش رشد، بی حالی شدید، کاهش پاسخ ایمنی و افزایش بافت شاخی پوست (پاراکراتوز ) می باشد.

روی، بعنوان یک عنصر مهم و ضروری برای رشد طبیعی پشم و نیز سنتز کلاژن در استخوانها کاربرد دارد.

مسمومیت با روی :

اصولاً مسمومیت با روی، در گاوان بالغ رایج نمی باشد . وجود ۲% روی در رژیم غذایی گاوهای شیری منجر به تلف شدن دام خواهد شد. در صورت وجود PPM8-6 روی موجود در آب مصرفی ، ممکن است اثرات بدی در گاو ایجاد می کند.         

مقدار PPM ۱۶۰۰ روی در رژیم غذایی مصرفی منجر به التهاب پانکراس خواهد شد . میزان PPM 500 روی در شیرهای جایگزین شونده یا میزان ۲ – ۱/۵ گرم روی در روز به ازاء هر راس دام برای مدت سی روز برای گوساله های غیر نشخواری، مسمومیت ایجاد می کند.

مصرف بالای روی با متابولیسم کلسیم ارتباط دارد. ۱۲۰ میلی گرم روی ( اکسیده ) در مقیاس کیلو گرم وزن بدن برای مدت سه روز متوالی میتواند منجر به کاهش کلسیم خون ( هایپوکلسمی ) شود.

علائم مسمومیت با روی :

گوساله های جوان حساس تر از بالغین می باشند. علائم شامل :  نعره زدن، سرو صدای زیاد کردن، افزایش مصرف شیرهای جایگزین شونده، اسهال، پر اداراری همراه با پیکا و سپس کاهش اشتها، ادم زیرفکی و لاغری مفرط می باشند.

ممکن است علائمی چون پنومونی، علائم چشمی، نفخ و اریتمای قلبی، قطع حرکات انقباضی و انبساطی دستگاه گوارش( تونیک کلونیک )، یک سری حرکات دوره هماهنگ و غیر اختیاری هر دو کره چشم در جهات عمودی افقی و چرخشی (نیستاگموس) و فقدان احساس ایجاد شوند.

افزایش وقوع آرتریت و تب شیر ممکن است در حیوانات بالغ اتفاق بیفتد.

احتیاج غذایی روی برای گاوهای شیری حدود ۱۶۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم در روز می باشد. کسب روی از طریق مواد معدنی که با غلظت PPM 3000 باشند حاوی ۸۵/۲۲  میلی گرم روی در هر اونس می باشد.

کسب مواد معدنی با حدود ۱/۹ % روی ، شامل ۵۳۹/۶ میلی گرم روی در هر اونس خواهد بود.

منگنز، علائم کمبود آن :

منجر به فحلی خاموش، کاهش درصد باروری، سقط، کاهش وزن گوساله های تازه متولد شده، افزایش درصد ماده زایی آسیب اسکلتی و فلج حرکتی می شود.

علائم مسمومیت با منگنز :

همراه با کاهش اشتها و کاهش رشد می باشد. ممکن است کم خونی ، ناراحتی های گوارشی ، سقط و کیست های تخمدانی در افزایش میزان مصرف منگنز ایجاد شود.

منگنز در صفرا به میزان حدود ۱۲/۷ میکرومول بر کیلو گرم وزن کبد ، ترشح می شود.

احتیاجات غذایی منگنز در حدود ۱۲۰۰ میلی گرم به ازاء هر راس گاو در روز می باشد. اکتساب مواد معدنی که شامل ۲۵۰۰ پی پی ام این ماده باشند در حدود ۷۱/۰۲ میلی گرم منگنز در هر اونس را دارا می باشد.

منیزیم :

علایم کمبود آن :

منجر به افزایش تحریک پذیری، لرزش، کف در دهان، افزایش مدت زمان بیهوشی، کزاز، عدم تعادل، تشنج و مرگ که اغلب مرگ ناگهانی بدون علائم قبلی اتفاق می افتد.

علائم تحت کلینیکی کمبود منیزیم، ممکن است مصرف غذا را کاهش دهد و در صورت ادامه این کمبود، میزان شیر دهی و عملکرد قلب تاثیر منفی  می گذارد.

منیزیم بر روی عملکرد ویتامین D نقش دارد و در حقیقت در موارد استرس که منجر به کاهش منیزیم خون می شود ، میزان حرکت کلسیم به داخل خون کاهش یافته و این مسئله در گاوهای شیری غیر آبستن و چه گاوهای تازه زا و یا در حال زایش دیده میشود.

مسمومیت با منیزیم :

افزایش میزان منیزیم مصرفی منجر به کاهش مصرف خوراک می شود و نیز باعث تاخیر در رشد ، ایجاد اسهال و لاغری مفرط می شودBUN  و کراتینین سرم به میزان زیادی بالا رفته و در عوض میزان کلسیم سرم کاهش می یابد.

میزان احتیاجات منیزیم از مواد غذایی برای گاوهای شیری از ۵۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ میلی گرم به ازائ هر راس در روز می باشد.

اکتساب مواد معدنی که شامل ۵% منیزیم باشد شامل ۱۴۲۰ میلی گرم منیزیم در هر اونس می باشد.

https://www.linkedin.com/company/zarinjavdaneh

http://zarinjavdaneh.ir/نقش-عنصر-سلنیوم-و-ید-در-تغذیه-گاوهای-شیر/

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است