مواد معدنی و آب مصرفی گاوهای شیری و نقش آنها در تغذیه

مواد معدنی

مواد معدنی و آب مصرفی گاوهای شیری و نقش آنها در تغذیه

مواد معدنی و آب مصرفی گاوهای شیری و نقش آنها در تغذیه

مواد معدنی : در طول دهه میانی ۱۹۷۰ تعداد زیادی از گوساله های جوان به خاطر اسهال های کلی باسیلوزی دچار آسیب و بعضاً مرگ و میر شدند.

کارشناسان باید متوجه می شدند که چطور در آینده می توان از این مسئله پیشگیری کرد.

ایشان اهمیت نقطه بحرانی در بالانس مواد معدنی موجود در رژیم غذایی گاوها و نقشی را که این مواد در سلامتی گاو ها و گوساله هایشان ایجاد می کنند را متوجه شدند و توانستند کاهش وزن و مشکلات دیگر گله را بر طرف کنند.

دانشمندان این تحقیق را برای یافتن پاسخ ها آغاز کردند و در این راستا از تمام مواد معدنی تغذیه ای استفاده نمودند.

آنها عملکرد و نقش مواد معدنی ضروری را متوجه شدند و میزانی را که هر کدام از این مواد برای سلامتی دام ایجاد میشود را بدست آوردند.

ایشان لیست بسیار زیادی از کیسه های مختلف مواد معدنی را مطالعه کردند و روش های تبدیل درصد به میلی گرم در اونس را بدست آوردند.

این واحدها را برای تبدیل و اندازه گیری مواد معدنی و بکارگیری آنها در جیره مهم می باشند.

در اینجا هدف این بوده است که در شناخت و ارزیابی و مسائل مربوط به مواد معدنی و میزان ضروری آنها که جهت ارتقا و حفظ سلامتی گاوها سهیم می باشد، به دامداران کمک شود.

نکاتی در مورد ریز مغذی ها 

بسیاری از این مواد معدنی، در واقع فلزات غیر آلی هستند که بعنوان ریز مغذی نامیده می شوند زیرا آنها فقط به میزان بسیار کم مورد نیاز می باشند، علیرغم وسعت عمل فراوان و نقش مهمی که در عملکرد غدد درون ریز دستگاه گوارش، دستگاه تولید مثل، سیستم ایمنی و دیگر اجزاء  بیولوژیکی و عملکرد مناسب حیوانات دارند.

وقتی که شما به برچسب های کیسه های مکمل های معدنی نگاه می کنید متوجه خواهید شد که میزان کلسیم و فسفر بصورت یک نسبت داده شده است نسبت های رایج ۵/۱ به ۱ و یا ۲ به ۱ حتی بعضاً یک به یک بصورت کسری از کلسیم به فسفر می باشد.

اختلافات زیادی در میزان استفاده از این دو عنصر در زمان ساخت مکمل های معدنی وجود دارد و حتی در برخی نواحی که فسفر خاک به میزان زیاد می باشد می توان به میزان خیلی کم و یا اصلا در مکمل استفاده نکرد.

گاوها احتیاج به نمک دارند و بطور طبیعی میزان مصرف آن برای هر راس در حدود دو اونس می باشد اضافه کردن نمک به مکمل های معدنی یک روش رایج جهت کنترل یا محدود کردن مصرف بیش از حد این ماده در جیره می باشد.

برخی مردم مکمل های معدنی و نمک را بصورت جداگانه خریداری نموده و سپس هر دو را به نسبت مساوی با هم مخلوط می کنند این مخلوط ارزش بسیار کمی برای حیوانات دارد.

مکمل معدنی
Black and white cows in a grassy field on a bright and sunny day

تاثیرات مصرف مکمل های معدنی 

در یک نمونه کیسه ۵۰ کیلوگرم از مکمل های معدنی به میزان ۴-۲ اونس در روز به ازاء هر راس دام استفاده می شود.

این میزان مصرف مقادیر ویژه ای از مواد معدنی مختلف را تامین میکند و بر اساس میزان سفارش شده می تواند پاسخ های مورد انتظار را ایجاد کند افزودن نمک اضافی به آن مصرف روزانه خوراک را کاهش می دهد و مکمل را رقیق کرده و بنابر این منجر به کاهش اثرپذیری و سودمندی مکمل مذکور برای گاوهای شما خواهد شد (هم شیری و هم گوشتی و هم گوساله ها).

PH آب مصرفی حیوانات نیز مهم می باشد و اگر خیلی کم یا زیاد باشد اثرات نامطلوب دارد. میزان مناسب PH آب بین ۲/۷-۳/۶ می باشد.

یک روش ساده جهت کنترل PH آب مصرفی استفاده از کاغذ تورنسل می باشد. اگر PH آب بالا باشد یا دارای آهن بالایی باشد و یا سدیم و دیگر مواد معدنی آن بالا باشد ممکن است به همین دلایل گاوها آن میزان آبی که جهت جلوگیری از کم آبی بدنشان را لازم است، ننوشند.

اثر شیمیائی آبی که دارای آهن بالا می باشد، بر روی مس است، زیرا آهن با مس ترکیب شده و آنرا بصورت غیر قابل دسترس می سازد که این کمبودها  اغلب مشکلات سلامتی زیستی را برای حیوان ایجاد می کنند.

جمع بندی 

در حالت ایده آل گاوها از مصرف علوفه های خشبی میزان مناسبی از مواد معدنی را جهت همه احتیاجاتشان بدست می آورند.

اما به دلایل مختلف مثل دلایل محیطی ( و حتی محیط داخل رحم ) ژنتیک و مدیریت ، گاو های ما میزان مناسبی از مواد معدنی که جهت حفظ سلامتی و نگهداری حیوان در حالت آبستنی با درصد بالا و … باشد ، را بدست نمی آورند و بنابر این باید بطور اصولی ، مکمل های معدنی به جیره اضافه شوند .

علوفه های سبز تازه و غلاتی که در یک خاک غنی شده و بارور ، رشد می کنند ، بسیاری از مواد معدنی ضروری را دارا می باشند و بنابر این احتیاج به اضافه کردن برخی مکمل های معدنی که آنها از این طریق بدست می آورند نمی باشد که البته این موضوع در زمان تغییر وضعیت چراگاه ها یا تغییر در کیفیت علوفه ها ، تغییر می یابد .

https://t.me/zarin_javdaneh

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است