نقش مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی گاوهای شیری

نقش مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی گاوهای شیری

نقش مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی گاو های شیری

 

نقش مواد معدنی ضروری یکی از کم توجه ترین اجزا در رژیم غذایی گاو های شیری می‌باشند.  به نظر کارشناسان مکمل‌های معدنی به عنوان یک ابزار مدیریتی، ضروری می‌باشد که گاوداران باید نحوه و چگونگی استفاده از آن‌ها را در گله‌هایشان یاد بگیرند. و اینکه چگونه بوسیله استفاده از این مکمل‌ها می‌توان از هزینه‌های بسیار گران و بدون توجیه اقتصادی، جلوگیری کرد. و از طرف دیگر چگونه باعث افزایش راندمان تولید و بهره‌وری در گله‌هایشان خواهد شد.

پس از رعایت موارد مذکور، انجام یک مدیریت خوب در اجرای برنامه‌های آمیزشی گله و نیز جبران کمبودهای مواد معدنی ایجاد شده که ناشی از کمبود این مواد در خاک و یا دیگر فاکتورهای محیطی تاثیر گذار بر این مواد باشد. احتمالاً مهمترین عوامل موثری هستند که ما در جهت نگهداری سلامت گله و بهبود تولید مثل به آن احتیاج داریم.

اگر ما به عنوان یک تولیدکننده گاوهای شیری، نقش تغذیه‌ای مواد معدنی را ندانیم، بهتر است از مشاورین علمی که برای کمپانی‌های بزرگ مواد معدنی کار می کنند از جمله مشاورین علمی شرکت زرین جاودانه و یا از یک مدیر نگهداری غذا که ممکن است حتی خودش گاوی نداشته باشد و یا از یک دامپزشکی که در فارم، به عنوان کلینسین می‌باشد، جهت بر طرف کردن مسائل و مشکلات تغذیه فارم استفاده کنیم.

در هر حال، اغلب اوقات، از میزان مناسبی مواد تغذیه‌ای معدنی در جیره گاوها استفاده نمی‌کنیم که این امر سلامتی دام‌ها را به مخاطره می‌اندازد. و مشکلاتی از قبیل ورم پستان، آبله گاوی، آلودگی‌های قارچی، آلودگی‌های انگلی، لنگش، اسهال‌های عفونی، جفت ماندگی، بیماری چشم صورتی و بسیاری مشکلات دیگر را  ایجاد می‌کند.

minerals

مواد مغذی و معدنی

لغت مواد مغذی و معدنی به معنی قابلیت فراهمی زیستی برای حیوان می‌باشد اما با رعایت مقدار توازن و با بالانس آن‌ها در جیره، اگر مواد معدنی به میزان مناسب به حیوان داده شوند منجر به نگه داشتن حیوان در حالت سلامت از یک طرف و از طرف دیگر منجر به افزایش میزان باروری خواهد شد.

یک بالانس مناسب از مکمل‌های معدنی می‌تواند اغلب بطور حیاتی منجر به حفظ سلامتی و جلوگیری از اسهال‌های کلی باسیلوزی در گوساله‌ها و نیز جلوگیری از اسهال‌ها در حیوانات بالغ شود.

ریزش زمستانه پوشش مویی و رشد مجدد آن در بهار بسیار مهم می‌باشد و ارتباط خیلی نزدیکی با توانایی تولید مثل و سلامت حیوان دارد.  هر دو موضوع گفته شده در بالا تحت تاثیر مکمل‌های معدنی و بالانس آن‌ها در جیره غذایی می‌باشند.

احتمالاً گاوهای شیری بیشتر از گاوهای گوشتی از کمبودهای مواد معدنی رنج می‌برند زیرا فشار زیادی را به خاطر تولید و ترشح شیر زیاد متحمل می‌شوند.

تأثیر محیط زندگی گاوهای شیری

اغلب گاوهای شیری در محیط‌های یکنواخت زندگی می‌کنند. در مشاهدات کارشناسان ثابت شده که در اغلب این قسمت‌ها پاسخ‌های ضعیفی از ایمنی در نتیجه عدم بالانس مواد معدنی ایجاد می‌شود که منجر به کاهش میزان آبستنی، میزان بالای ورم پستان و افزایش سلول‌های سوماتیک شیر (s.c.c) خواهد شد.

برای پی بردن به توانایی‌های یک گاو در میزان انتخاب غذایش، آنرا در یک بستر یا محلی که نتواند بطور آزادانه حرکت کند، نگهداری می‌کنیم بطوریکه سموم در بیرون از بدن دام و محیط وجود نداشته باشد و سپس آنرا به مکان دیگر انتقال داده، بطوری که بتواند از همه مواد تغذیه‌ای استفاده کند.

در هر دو حالت یک دانشمند علم بیولوژی با چشم‌ها و نگاه‌های بسیار ظریف و هنرمندانه باید هرگونه علائمی مربوط به کمبود مواد معدنی یا هرگونه مواد غذایی دیگر که از نظر مدیریتی ایجاد می‌شود را متوجه شود و این امر منوط به حفظ سلامت حیوان می‌باشد.

http://zarinjavdaneh.ir/نقش-برخی-مواد-معدنی-ضروری-در-رژیم-غذایی/

 

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است