کلسیم و فسفر و میزان استفاده از آنها در خوراک و تغذیه گاوهای شیری

کلسیم و فسفر

کلسیم و فسفر و میزان استفاده از آنها در خوراک و تغذیه گاوهای شیری

کلسیم و فسفر و میزان استفاده از آنها در خوراک و تغذیه گاوهای شیری

تحقیقات دانشمندان میزان احتیاجات مواد معدنی (کلسیم و فسفر) برای گاوها را تعیین کرده و همراه با اطلاعاتی مربوط به مواد معدنی و میزان مصرف آنها می باشند که یک گاو جهت حفظ سلامتی و تولید مثل در هر روز به آن نیاز دارد را تعیین کرده است.

مقادیر ذیل جهت یک فرمول ویژه ای که بطور صحیح بتوان احتیاجات حیوانات را محاسبه کرد، منجر نمی شوند زیرا شرایط در هر فارمی و در هر محیطی متفاوت است.

اطلاعات ذیل بعنوان یک راهنما نقش مواد معدنی موثر در سلامتی گله شما را به شما می‌شناساند.

توجه شود برخی مواد معدنی اثرات متقابل بر روی یکدیگر دارند. حیوانات علائم کمبودهای مواد معدنی و نیز مسمومیت های با مواد معدنی را نشان میدهند و اغلب اوقات علائم کلینیکی مشابه می باشد. زمانیکه شما علائم مربوط به کمبود یا مسمومیت با مواد معدنی و اثرات متقابل آنها را بدانید، شما خواهید توانست، مواد معدنی را در جیره‌تان به نحوی تنظیم کنید که باعث افزایش سطح سلامتی و تولید مثل گله شود.

کلسیم:

علائم کمبود کلسیم شامل: گیجی، بی حالی، لرزش عضلانی در یک چهارم خلفی بدن، ضعف در پاها، و در صورت طولانی شدن مدت زمان کمبود، شکستگی یا نازک شدن استخوانها.

در مواقع تحت کلینیکی هایپوکلسیمی در گوساله ی تازه متولد شده اتفاق می افتد و ممکن است باعث جفت ماندگی نیز بشود.

تب شیر یکی از عمده ترین مشکلاتی است که در صنعت پرورش گاوهای شیری در اثر کمبود کلسیم رخ میدهد.

مسمومیت با کلسیم: امکان ترد و شکننده شدن استخوان های بلند و پهن (استئوپتروز)، خشک شدن مفاصل ستون مهره ها، تورم تحلیل برنده استخوانی استحاله ای در مفصل می باشد امکان دارد قابلیت هضم چربی کاهش یابد و نیز امکان دارد رسوب کلسیم در ماهیچه های اسکلتی و قلبی ایجاد شود.

میزان احتیاجات کلسیم از مواد غذایی بین ۷۵۰۰ تا ۸۵۰۰ میلی گرم در روز است که این میزان در حدود ۱۲% مواد معدنی مصرفی می باشد و این میزان در حدود ۳۴۰۸ میلی گرم در هر اونس است.

فسفر:

علائم کمبود فسفر: باعث کاهش مصرف خوراک و کاهش شیر دهی، کم تحرکی، بی حالی، و کاهش میزان رشد، آسیب به تولید مثل از طریق ایجاد فحلی های خاموش و کاهش باروری، ناهنجاریهای استخوانی و اسکلتی و در برخی موارد منجر به افزایش موارد متریت و کاهش پاسخ های ایمنی میشود. علائم کمبود به نظر میرسد همراه با کمبود کبالت باشد.

در موارد شدید کمبود فسفر سبب گند خواری (جویدن چوب یا دیگر مواد غیر طبیعی و غیر قابل جذب) می شود. کمبود فسفر خیلی سریعتر از کمبود کلسیم، عملکرد حیوان را دچار اختلال و مشکل می کند.

مسمومیت با فسفر: افزایش میزان فسفر در جیره غذایی با کلسیم نیز ارتباط دارد و باعث ضعف استخوانی، سندرم گاو زمینگیر و سنگهای ادراری می شود.

http://zarinjavdaneh.ir/نقش-برخی-مواد-معدنی-ضروری-در-رژیم-غذایی/

https://t.me/zarin_javdaneh

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است