کنسانتره اسب

اسب

اسب حیوانی است که از ابتدای زندگی بشر بر روی این کره خاکی، به عنوان یکی از شناخته‌ترین حیوانات اهلی همواره یاور انسان بوده و بسیاری از موانع و مشکلات فرا روی انسان را به نحوی از میان برداشته است. اگرچه قدمت این حیوان در مزارع پرورشی بسیار زیاد می‌باشد اما کارهای علمی در زمینه تغذیه علمی و عملی این حیوان صرفاً طی سال‌های اخیر گسترش پیدا کرده است. در دنیای امروز، به اسب و سوارکاری توجه بسیار زیادی معطوف شده و این حرفه با استقبال چشمگیری از طرف مردم روبرو شده است؛ بطوریکه پرورش این حیوان اهلی از شیوه سنتی گذشته آن خارج گردیده و به یکی از مشاغل صنعتی و بسیار درآمدزا مبدّل شده است. طبیعتاً پرورش این حیوان نیز بسیار پرخطر و توأم با ریسک می‌باشد و نیاز دارد که به شکل همه‌جانبه‌ای به مباحث پرورش و نگهداری، تغذیه و کنترل بیماری‌ها توجه شود.

علی‌رغم اینکه اسب جزء گونه‌های تک‌معده‌ای به شمار می‌آید، اما دستگاه گوارش این حیوان به لحاظ حساسیت، کمتر از دام‌های نشخوارکننده نیست و وجود روده بزرگ و کولون عریض و طویل، بر پیچیدگی‌های تغذیه‌ای این حیوان افزوده است و هرگونه کوتاهی در مباحث تغذیه‌ای می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اسب یکی از گونه‌های حیوانی است که به ناهنجاری‌های گوارشی نظیر کولیک بسیار حساس می‌باشد و در موارد شدید و عدم رسیدگی، این عارضه می‌تواند به مرگ حیوان منجر شود. از اینرو نیاز است که در بحث پرورش این حیوان، نکات فنی تغذیه‌ای با نگرشی خاص مد نظر قرار گیرند تا سلامت این حیوان ارزشمند را بخوبی تأمین نمایند.

با توجه به اینکه کاربرد فعلی این حیوان نسبت به گذشته بسیار تغییر پیدا کرده و امروزه از این حیوان بیشتر به منظور مسابقه و نمایش استفاده می‌شود، لذا علاوه بر حساسیت‌های دستگاه گوارش باید به سلامت سیستم اسکلتی، سم‌ها و سلامت و شادابی پوست حیوان نیز نگاه ویژه‌ای معطوف شود. تمامی این موارد با ارائه یک تغذیه اصولی قابل تحقق است و از اینرو، شرکت زرین جاودانه با تجمیع اطلاعات علمی و کاربردی در زمینه تغذیه اسب و با بکارگیری سال‌ها تخصص در زمینه تغذیه و پرورش اسب، اقدام به تولید خوراک آماده و مکمل‌های کاملاً اختصاصی برای نژادهای مختلف اسب نموده است. برای تولید مکمل‌های ویژه از مواد معدنی آلی استفاده شده که از قابلیت زیست فراهمی بسیار بالایی برخودار هستند و می‌توانند احتیاجات این حیوان ارزشمند به کلیه عناصر کم‌مصرف را بخوبی مرتفع نمایند.

کنسانتره اسب، غذایی متراکم و خوش‌خوراک بوده که از مواد خوراکی با کیفیت و قابل هضم تشکیل گردیده است. این کنسانتره تأمین کننده‌ی بخش عمده‌ای از احتیاجات غذایی اسب‌های مسابقه می‌باشد. اگرچه یک اسب معمولی می‌تواندکلیه نیازمندی های روزانه خود را با مصرف منابع علوفه ای نسبتاَ باکیفیت تأمین نماید،اما اسب های با فعالیت بالا(نظیر اسب های بارکش، سوار کاری و مسابقه)می بایست احتیاجات غذایی خود را با مصرف مکمل های غذایی خاص به دست زرین جاودانه با دارا بودن یک فرمولاسیون ویژه، مکمل غذایی بسیار مناسبی برای اکثر نژادهای اسب می باشد.

error: محتوا حفاظت شده است