گوسفند و بز

گوسفند و بز

آمارهای موجود نشان می‌دهند که جمعیت دنیا در آینده‌ای نه چندان دور، از مرز ۹ میلیارد نفر هم عبور خواهد کرد و این گزارشات به شدت متخصصین را به فکر فرو برده است که در رابطه با این معضل اجتناب‌ناپذیر، چاره‌ای اساسی باندیشند. زیرا همسو با رشد چشمگیر جمعیت جهان، میزان تولیدات محصولات دامی رشد نکرده و در حال حاضر، حدود ۴۰ درصد از جمعیت جهان از سوء تغذیه رنج می‌برند که علت اصلی آن، کمبود و عدم مصرف مواد پروتئینی با کیفیت مناسب (نظیر گوشت و شیر) می‌باشد.

کشور ایران نیز از مشکل رشد جمعیت مصون نبوده و مشکلات عدیده تغذیه‌ای در حال گسترش و ظهور می‌باشند. لذا تولیدات دامی می‌بایست متناسب با رشد جمعیت کشور افزایش یابند تا برای هر فرد، روزانه ۲۴۵۰ کیلوکالری انرژی و حداقل ۲۱ گرم پروتئین حیوانی تأمین شود.

یکی از صنایع دامی بسیار عمده در کشور ایران، صنعت پرورش گوسفند و بز می‌باشد. این صنعت در ایران از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است زیرا از دیرباز ذائقه مردم ایران تمایل شدیدی به مصرف گوشت گوسفند در مقایسه با گوشت سایر دام‌های بزرگ نشان می‌دهد. اما در نقطه مقابل، پرورش گوسفند در شرایط فعلی کشور با مشکلات زیادی مواجه گردیده است. کمبود نزولات آسمانی و تخریب و از بین رفتن مراتع باعث گردیده تا تعداد دام‌های پرورشی بسیار کاهش یابد و این موضوع با مهاجرت شدید روستاییان به شهرها همراه شده است. تمامی این مشکلات موجب شده تا صنعت پرورش گوسفند و بز در کشور ما با افول شدیدی روبرو شود و پرورش این حیوان اهلی از شیوه سنتی و گذشته خود خارج شده و امروزه شاهد واحدهای صنعتی پرورش گوسفند باشیم. اما شایان ذکر است که تعداد این واحدهای صنعتی نیز بسیار اندک بوده، زیرا اعتقاد بر این است که پرورش گوسفند بدون استفاده از مرتع توجیه اقتصادی ندارد. اما باید توجه داشت که اگر پرورش و تغذیه گوسفند بصورتی علمی در دستور کار قرار گیرد، قطعاً در شرایط عدم دسترسی به مرتع نیز می‌توان این حرفه را بصورت اقتصادی دنبال نمود.

یکی از ابزارهای مهم در جهت پرورش اصولی گوسفند در شرایط صنعتی (عدم دسترسی به مراتع)، استفاده از خوراک‌های متوازن و نسبتاً ارزان قیمت می‌باشد. مصرف این گونه جیره‌ها می‌تواند بر سرعت افزایش وزن حیوان بیفزاید و در عین حال، راندمان تولیدمثلی را بطور چشمگیری افزایش دهد. چنانچه از نژادهای پربهره (نژادهای اصیل گوشتی و چند قلوزا) استفاده شود، با استفاده از کنسانتره‌های آماده می‌توان به راندمانی حتی به مراتب بالاتر نسبت به شرایط مرتع، دست پیدا کرد.

شرکت زرین جاودانه با دارا بودن سال‌ها تجربه در زمینه تولید فرمول‌های غذایی اختصاصی برای گوسفندان داشتی و پرواری، یاوری مطمئن در خصوص انجام دوره‌های موفق پرورش گوسفند می‌باشد. این شرکت با ارائه کنسانتره‌های غذایی غنی، اضافه وزن‌های ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم در روز را با نژادهای گوسفند ایرانی تجربه کرده، که این موضوع می‌تواند راندمان اقتصادی یک واحد پرورش گوسفند را حتی در شرایط عدم دسترسی به مرتع تضمین نماید.

error: محتوا حفاظت شده است