سندروم آسیت در طیور (سندروم فشار خون ریوی، شکم ­آبی)

سندروم آسیت

سندروم آسیت در طیور (سندروم فشار خون ریوی، شکم ­آبی)

سندروم آسیت در طیور (سندروم فشار خون ریوی، شکم ­آبی)

 

آسیت تجمع ترانسودای غیر آماسی در یک یا چند حفره بطنی یا فضاهای بالقوه است. مایع بیشتر در دو بطن کبد، صفاق یا فضاهای پریکارد تجمع می­ یابد و ممکن است حاوی لخته­ های پروتئین زرد رنگ باشند. آسیت ممکن است در نتیجه افزایش فشار هیدرولیکی عروق، آسیب عروق، افزایش فشار بافت کبدی، یا کاهش فشار عروق کبدی (معمولاً کلوئیدی) بروز کند، اما بیشتر در ارتباط با افزایش فشار خون ریوی ناشی از نارسایی بطن راست در پاسخ به افزایش مقاومت شش ­ها می­ باشد.

شایع­ترین علت سندروم آسیت افزایش فشار هیدرولیکی سیستم وریدی است که عموماً علت آن نارسایی بطن راست است که با فیبروز کبدی نیز مرتبط می­ باشد.

مشخص شده است که بسیاری از موارد فشار خون ریوی علت ژنتیکی دارد که در بسیاری از موارد به نارسایی احتقان قلبی و در نهایت به آسیت منجر می­ شود. فشار خون ریوی اغلب در جوجه ­های گوشتی که در ارتفاع بالا پرورش می ­یابند و فشار اکسیژن کم است بروز می‑کند و منجر به پلی­سیتمی و افزایش ویسکوزیته خون می ­گردد. در درجه دوم نیز اغلب ناشی از افزایش سفتی گلبول­ های قرمز در نتیجه سمیت سدیم و به مقدار کمتر در اثر آسیب ­شناسی شش­ ها بروز می ­کند.

بروز آسیت در ارتفاعات پایین و در مرغ ­های گوشتی،که نیاز متابولیکی بالایی به اکسیژن دارند، معمولاً در اثر فشارخون ریوی اولیه ایجاد می­ شود و دلیل آن کافی نبودن ظرفیت مویرگ های ریوی است. مشخص شده است که استرس سرمایی در طول ۳ هفته اول زندگی به­ طور قابل توجهی ابتلا به سندروم آسیت را افزایش می ­دهد.

در طیور، آسیب کبدی ممکن است در اثر آفلاتوکسین یا توکسین ­های گیاهانی مانند Crotalaria یا نخود شنی بوقوع بپیوندد. در جوجه­ های گوشتی، کلانژیوهپاتیت (بوسیله کلستریدیوم پرفرینجنس ایجاد می­ شود) معمولترین علت آسیب به کبد می ­باشد که منجر به آسیت می ­گردد. در اردک ­ها و مرغ ­های مادر، آمیلوئیدوز کبدی علت آسیت می­ باشد.

سندرم آسیت


بیماری­زایی و همه­ گیر­شناسی


سندروم فشار خون ریوی به علت افزایش فشار شریان ­های (سرخرگ) ریوی است و زمانی اتفاق می ­افتد که قلب تلاش می ­کند برای تأمین نیاز اکسیژن خون بیشتری را ازطریق شش ­ها به بدن برساند. حجم و فشار بیش از حد روی بطن راست سبب اتساع و بزرگ شدن دیواره بطن راست، نارسایی دریچه، RVF و آسیت می­ گردد. ریه ­های پرنده سفت بوده و در قفسه سینه قرار گرفته ­اند. مویرگ­ ها می­ توانند به مقدار ناچیزی منبسط شده و جریان خون افزایش یابد. با رشد پرنده گوشتی اندازه شش نسبت به وزن بدن و بویژه توده عضله کاهش می ­یابد. افزایش جریان خون منجر به فشار خون ریوی اولیه و بیماری قلب ناشی از مشکل ریه همراه با موارد پراکنده RVF و آسیت در جوجه ­های با سرعت رشد بالا می­ گردد.

عوامل مستعدکننده ­ای که تقاضا برای اکسیژن را افزایش می ­دهند (مانند سرما)، کاهش ظرفیت حمل اکسیژن خون (مانند اسیدوز، مونواکسید کربن)، افزایش حجم خون (مانند سدیم) یا تداخل با جریان خون از طریق ریه (مانند آسیب ­شناسی ریه که مویرگ­ ها را باریک یا مسدود می­ کند، گلبول ­های قرمز را سفت و سخت­تر می­ کند و یا با افزایش ویسکوزیته خون سبب پلی­سیتمی می­ گردد) ممکن است در گله­ هایی که سندروم فشار خون ریوی با یا بدون ایجاد آسیت دارند به وقوع بپیوندد.

شیوع سندروم فشار خون ریوی در برخی از جوجه ­های گوشتی و بسیاری از گله ­های خروس کمتر از ۲ درصد بوده و غالباً در سایر گله ­های خروس به ۲۰-۱۵ درصد می ­رسد. بزرگ شدن بطن راست در پاسخ به افزایش کار قلب می ­باشد و سرانجام در صورت تداوم فشار یا حجم منجر به RVF می­ گردد. بزرگ شدن و اتساع دیواره بطن راست ارتباط مستقیمی با فشار خون ریوی دارد و نسبت بطن راست به کل بطن می­تواند برای اندازه­ گیری افزایش بار فشار روی بطن راست مورد استفاده قرار گیرد. 


علائم کلینیکی


به ­طور معمول، سندروم فشار خون ریوی در جوجه­ های گوشتی جوان، بویژه با افزایش سدیم یا آسیب ­شناسی شش (مانند آسپرژیلوس) توسعه می ­یابد اما تلفات پس از ۵ هفتگی بیشتر می­ شود. تا زمانی که RVF به وقوع نپیوسته و آسیت پیشرفت نکرده است، نشانه ­های بیماری ظاهر نمی ­شوند. علائم کلینیکی که جوجه­ های گوشتی را تحت تأثیر قرار می ­دهند سیانوتیک، قرمز شدن پوست و گرفتگی عروق محیطی است.

بخاطر پیشرفت RVF رشد متوقف شده و جوجه ­های گوشتی متأثر ممکن است کوچکتر از همسن­ های خود باشند. اگرچه، نرخ رشد سریع یک عامل مستعد­کننده است و گاهی­ اوقات بزرگترین جوجه ­های گوشتی تحت تأثیر قرار می­ گیرند و بروز این عارضه در نرها بیشتر از ماده ­هاست. آسیت نرخ تنفس را افزایش و تحمل ورزش را کاهش می­ دهد. جوجه­ هایی که تحت تأثیر قرار می­ گیرند اغلب به پشت افتاده می­ میرند. ممکن است مرگ به­ طور ناگهانی و قبل از نشانه ­های بیماری دیده شود.

 


جراحات


سندروم آسیت، اتساع حفره شکمی، جوجه

بیشتر جراحات در نتیجه افزایش فشار هیدرولیکی ثانویه ریوی به علت RVF است. مقادیر متغیری مایع زرد روشن و لخته­ های فیبرین در فضاهای صفاقی-کبدی مشاهده می ­شود. کبد ممکن است متورم و متراکم، یا سفت و نامنظم همراه با ادم بوده و پروتئین لخته­ شده چسبیده به سطح باشد. ممکن است گره­ای یا کوچک، سفید همراه با ادم زیرکپسولی و یک کپسول ضخیم ­شده باشد یا حباب ­های کوچک بزرگ مایع بین کپسول و صفاق احشایی وجود داشته باشد.

هیدروپری­کاردیوم متوسط تا شدید است و گاهی­ اوقات پری­کاردیوم همراه با چسبندگی دیده می­ شود و معمولاً جزء عفونت ­های ثانویه محسوب می­ شود. اتساع بطن راست و هایپرتروفی متوسط تا شدید دیواره بطن راست نیز مورد توجه قرار گرفته است. در بیشتر موارد دهلیز راست و ونا کاوا (سیاهرگ) بطور قابل توجهی گشاد می­ شوند. شش­ ها به شدت متراکم و ملتهب می­ شوند. روده ممکن است پر یا خالی باشد.


تشخیص


شناسایی جوجه ­های گوشتی که در اثر آسیت یا بطور ناگهانی در اثر RVF یا فشار خون ریوی می­ میرند بر اساس قلب بزرگ، بطن راست ضخیم یا مایع در حفره شکمی و کیسه قلب انجام می­ شود. اگر بطن راست ضخیم یا بزرگ شود، جوجه گوشتی احتمالاً در اثر سندروم فشار خون ریوی می­ میرد، حتی اگر هیچ گونه مایعی در بدن یا کیسه قلب مشاهده نشود.


کنترل


کاهش نیاز اکسیژن متابولیکی پرنده با کاهش سرعت رشد یا کاهش تراکم یا قابلیت دسترسی خوراک می ­تواند از وقوع سندروم آسیت در اثر فشار خون ریوی جلوگیری کند. بایستی دمای محیط، رطوبت و حرکت هوا برای پیشگیری از دفع بیش از حد گرما از بدن، بویژه در اوایل زندگی کنترل شوند. حتی کوچکترین استرس سرمایی در هفته ­های اول زندگی گله­ ها را مستعد ابتلا به این بیماری می­ کند.

آسیتی که بوسیله عوامل دیگر (مانند سدیم، آسیب ریه، آسیب کبد و غیره) ایجاد شود می­ تواند با جلوگیری از عوامل اتیولوژیک دخیل پیشگیری شود. ارتفاعات بالاتر از ۳۰۰۰ فوت (۹۰۰ متر) برای جوجه­ های گوشتی مناسب نیست و برای پیشگیری از تلفات باید رشد کند شود. در ارتفاعات بالاتر برای جلوگیری از سرما خوردن باید بیشتر مراقب بود. ثابت شده است که جوجه ­های گوشتی بطور ژنتیکی از نظر مقاومت و حساسیت به سندروم فشار خون ریوی و آسیت انتخاب می­ شوند.

 

https://www.linkedin.com/zarinjavdaneh

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است