ویتامین E و نقش آن در تغذیه طیور ؛ علائم و نشانه های کمبود

ویتامین E

 ویتامین E و نقش آن در تغذیه طیور ؛ علائم و نشانه های کمبود

 علائم کمبود ویتامین E در طیور

کمبود ویتامین E در طیور می ­تواند به حداقل سه حالت زیر منجر شود: حساسیت تراوشی همراه با ادم زیرجلدی و در موارد حاد سیاه شدن قسمت­ های تحت تأثیر قرار گرفته، بی­ حسی و بی ­اشتهایی؛ انسفالومالاسیا (بیماری جوجه­ ی دیوانه)، شناخته شده به­ صورت آتاکسی، به درون کشیدن سر و دور خود چرخیدن و دیستروفی عضلانی.

جوجه مرغ ­ها

حساست تراوشی در جوجه­ مرغ یک ادم حاد ایجاد­شده بوسیله­ ی افزایش مشخص در میزان تراوایی مویرگی است. آدم زیرجلدی به­ سرعت تا مرحله ­ی خونریزی پیش می­ رود و یک تغییر رنگ سبز-آبی پوستی ایجاد می­ کند. جوجه ­های تحت تأثیر قرار گرفته کاهش فعالیت غیرارادی و کاهش مصرف غذا را نشان می ­دهند و اگر هیچ درمانی به­ وسیله ویتامین E یا سلنیوم صورت نگیرد، معمولاً بیش از ۲ ال ۶ روز زنده نمی ­مانند. ویتامین E و سلنیوم در جلوگیری از حساسیت تراوشی و دیستروفی عضلانی تغذیه ­ای دخیل هستند.

به هر حال، در جیره ­های دچار کمبود شدید سلنیوم، ویتامین E از حساسیت ترواشی جلوگیری و آن را درمان نمی ­کند، در حالی­که افزودن مقدار کمی به اندازه­ ی ۰/۵ قسمت در میلیون (ppm) سلنیوم به جیره به­ صورت کامل از بروز این بیماری جلوگیری می­ کند. آنسفالومالاسیا معمولاٌ جوجه­ ها را در سنین ۲ الی ۶ هفتگی تحت تأثیر قرار می ­دهد و باعث بروز خونریزی و ادم داخل مخچه می­ شود.

ویتامین E
دژنره شدن لایه پورکیجه­ ی سلول­ های مخچه به بروز علائم عصبی به­ صورت زمین­گیر شدن ناگهانی همراه با پنجه­ ها و پاهای کشیده، پنجه­ های خمیده و سر به سمت بیرون کسیده منجر می­ شود. حداقل عمل مهم  این ویتامین توقف تولید رادیکال­ های آزاد در مرحله ابتدایی انسفالومالاسیا است. مقدار نیار به ویتامین E برای انجام این عمل به مقدار اسید لینولئیک در جیره بستگی دارد.

سلنیوم در جلوگیری از انسفالومالاسیا غیر کارآمد است، در حالی­که آنتی­اکسیدان­ های سنتتیک به­ صورت جزئی در این امر موثر هستند. حقیقت این یافته این است که غلظت ­های پایینی آنتی­اکسیدان­ ها قادر به جلوگیری از انسفالومالاسیا در جوجه­ ها هستند، اما در جلوگیری از حساسیت تراوشی یا دیستروفی عضلانی در جوجه­ های مشابه موثر نیستند.

پیشنهاد می­ شود که ویتامین E در مورد جلوگیری از انسفالومالاسیا به ­صورت یک آنتی­اکسیدان عمل می­ کند. زمانی­که کمبود  این ویتامین همراه با کمبود اسیدهای آمینه ­ی گوگرد­دار باشد، جوجه ­ها دچار دیستروفی حاد عضلانی تغذیه ­ای، بویژه در ماهیچه ­ی سینه در حدود ۴ هفتگی می­ شوند. همچنین، سیستین در پیشگیری از دیستروفی عضلانی در جوجه­ های دچار کمبود ویتامین E موثر است.

به هر حال، سیستین در جلوگیری از دیستروفی عضلانی در سایر حیوانات غیرکارآمد است. اگرچه این ویتامین و سلنیوم به­ صورت عمده در جلوگیری از حساسیت تراوشی موثر هستند، سلنیوم به تنهایی تا اندازه­ ای در حفاظت در برابر دیستروفی عضلانی در جوجه­ ها موثر است؛ حتی زمانی که در سطح پایینی از ویتامین E به جیره افزوده شود. مقادیر نسبتاً بیشتر سلنیوم برای کاهش وقوع دیستروفی در جوجه­ های دریافت­ کننده ­ی جیره دچار کمبود ویتامین E و مقدار پایین متیونین و سیستین ضروری است.

کمبود طولانی مدت ویتامین E می­ تواند به عقیمی دائمی منجر شود. قابلیت جوجه­ درآوری تخم­ مرغ­ ها از مرغ­ های دچار کمبود این ویتامین کاهش می­ یابد.

https://www.linkedin.com/zarinjavdaneh

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است