مرغ گوشتی

جوجه گوشتی


جوجه گوشتی


کمبود غذا و بویژه کمبود پروتئین حیوانی، یکی از مهمترین مسائل و مشکلات غذایی در جهان امروز می­باشد که بخصوص کشورهای در حال توسعه را بشدت تهدید می­نماید و متأسفانه کشور ما نیز از این معضل مصون نمی­باشد. در دنیای امروز که مصرف پروتئین حیوانی جایگاه ویژه­ای را در تغذیه انسان به خود اختصاص داده است، بر طرف نمودن نیاز­های غذایی مردم در رابطه با تولیدات دامی، یکی از اهم اقدامات لازم در جهت خود کفایی کشاورزی کشور محسوب می­گردد. مصرف پروتئین حیوانی و بویژه گوشت مرغ و تخم‌مرغ، در مقایسه با پروتئین‌های گیاهی مزایای متعددی را در بر دارد. گوشت مرغ در بین منابع حیوانی، بالاترین درصد پروتئین را داراست و پس از آن گوشت قرمز، تخم­مرغ و ماهی در رتبه­های بعدی قرار می­گیرند. همچنین باید خاطر نشان کرد که منابع پروتئینی حیوانی، از ارزش بیولوژیکی بالاتری برخوردار بوده و همین موضوع باعث شده تا متخصصین، حداقل­هایی را برای مصرف روزانه آنها در جیره غذایی در نظر بگیرند.

قیمت نسبتاً پایین گوشت طیور و تغییر تمایل مصرف­کنندگان به استفاده از این منبع پروتئینی، موجب گردیده است تا سهم گوشت طیور از تولید جهانی گوشت، به شدت افزایش یابد. اما عدم ثبات قیمت کلیه نهاده‌‌های این صنعت، اعم از قیمت جوجه یک‌روزه، قیمت اقلام خوراکی و داروها، و عدم ثبات قیمت محصول نهایی (گوشت مرغ) در کشور ما باعث گردیده که این صنعت در طی یک دهه اخیر با مشکلات بسیار زیادی همراه گردد. شیوع همه‌جانبه بیماری‌ها و مسائل مدیریتی و پرورشی نیز به این قضیه دامن زده و بسیاری از پرورش‌دهندگان را با مشکلات مالی و ورشکستگی‌های شدید روبرو نموده است.

با توجه به مسائل، مشکلات و موانع شدیدی که پیش روی این صنعت و شاغلین آن قرار گرفته، استفاده از هر ابزاری به منظور افزایش بهره‌وری در مزارع پرورش طیور می‌تواند گامی رو به جلو باشد. یکی از مهمترین عوامل حفظ و افزایش راندمان تولید در مزارع پرورشی، تغذیه اصولی و بهینه می‌باشد، چرا که در حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های یک واحد پرورش طیور، به تغذیه و جیره‌های غذایی مربوط می‌شود. بنابراین ارائه یک تغذیه اصولی و مناسب می‌تواند در کل هزینه‌های پرورشی صرفه‌جویی به عمل آورد. استفاده از جیره‌های غذایی متوازن، مصرف مکمل‌ها و افزودنی‌های غذایی مناسب، و توجه به اثرات متقابل تغذیه- ایمنی می‌تواند پرنده را در رویارویی با بیمارهای‌های پاتوژنیک و ناهنجاری‌های گوارشی و متابولیک مقاوم‌تر نماید که این موضوع بر هزینه‌های دارو و درمان تأثیر کاهنده خواهد داشت.

با توجه به عدم ثبات هزینه‌ها و مشکلاتی که پرورش دهندگان در تأمین مواد اولیه با آن روبرو هستند، لذا استفاده از خوراک‌های آماده یا کنسانتره‌های ویژه می‌تواند ابزار مناسبی در جهت کاهش هزینه‌ها باشد. البته باید توجه داشت که یک خوراک آماده از چه فرمولاسیون و آنالیزی برخوردار است و به چه بازده تولیدی منجر خواهد شد. همچنین در تهیه یک کنسانتره باید به آنالیز آن، نوع مواد اولیه مصرفی و همچنین ترکیب فرمول‌های غذایی پیشنهادی توجه داشت تا بتوان به حداکثر راندمان اقتصادی دست پیدا کرد.

کنسانتره ویژه مرغ گوشتی زرین جاودانه


کنسانتره‌


اگر شما مرغداری هستید که به اقلامی مانند ذرت, سویا, کربنات, نمک, جوش شیرین و روغن مرغوب دسترسی دارید و از امکانات لازم برای آسیاب کردن و مخلوط نمودن اقلام فوق بهره مند می‌باشید پیشنهاد ما به شما استفاده از کنسانتره های زرین جاودانه می‌باشد که حاوی انواع کنجاله سویا، اسیدهای آمینه (میتونین، لیزین و تروئونین)، آنزیم های غذایی (مولتی آنزیم و فیتاز)، مونو کلسیم فسفات، کربنات کلسیم، جوش شیرین، مکمل های ویتامینی و معدنی ویژه، محرک رشد اختصاصی (با فرمولی اختصاصی که توسط واحد تحقیق و توسعه‌ی شرکت زرین جاودانه طراحی و تولید شده است)، اسیدی فایر و توکسین بایندر می‌باشد. انواع کنسانتره های ۲٫۵ و ۵ درصد فیکس، زرین و ناول از جمله محصولات شرکت زرین جاودانه در این بخش می‌باشد.


خوراک کامل طیور


تغذیه‌ی طیور با دان آماده‌ی پلت  شده، علاوه بر اینکه سرعت رشد  گله را افزایش می‌دهد، تمرکز کادر اجرایی و پرسنل یک فارم پرورشی را به اجرای یک دوره پروشی اصولی و علمی معطوف می‌دارد. علاوه بر آن، تغذیه دان پلت مزایای زیر را به همراه دارد:

 1. بهبود ضریب تبدیل غذا، افزایش تولید گوشت در حداقل زمان ممکن و بازگشت سریعتر سرمایه
 2. تعدیل جمعیت میکروبی دستگاه گوارش
 3. بهداشت دان و از بین رفتن عوامل بیماری‌زا و ضد تغذیه ای موجود در مواد اولیه بر اثر حرارت
 4. پیشگیری از بروز مسمویت های قارچی
 5. بهبود رشد و تکامل دستگاه گوارش و افزایش راندمان هضم و جذب در نتیجه رشد بیشتر گله در مدت کوتاه تر
 6. تحریک اشتهای طیور، مصرف بیشتر دان در مدت زمان کمتر و افزایش زودتر وزن بدن
 7. بهبود سیستم ایمنی و افزایش مقاومت گله در برابر بیماری های ویروسی و باکتریایی
 8. استفاده یکنواخت تر گله از کلیه اجزای تشکیل دهنده دان خصوصاً ویتامین‌ها, املاح , اسیدهای آمینه و …
 9. موجب کاهش گرد و غبار شده و بروز بیماری تنفسی کاسته می شود
 10. کاهش اتلاف دان
 11. افزایش ماندگاری خوراک (در مقایسه با حوراک آردی)
 12. یکنواختی بیشتر گله
 13. سهولت حمل و نقل و کاهش ضایعات دان و امکان انبارش مطلوب تر هم در کارخانه و هم در مرغداری

خوراک ویژه مرغ گوشتی زرین جاودانه


پیش آغازین


رشد متوازن و مطلوب جوجه های گوشتی در سنین ابتدایی (به ویژه در طی هفته اول دوره پرورش) تأثیر بسیاری بر عملکرد نهایی گله خواهد داشت. جیره‌ی پیش آغازین، جیره ای به فرم پلت ریز (کبریتی) یا کرامبل می باشد که از نظر پروتئین، اسیدهای آمینه‌ی سهل الهضم، مواد معدنی و ویتامین ها از تراکم مناسبی بر خور دار بوده و در عین حال، واجد ترکیبات محرک رشد، ضد باکتریایی، ضد قارچی و تقویت کننده سیستم ایمنی می باشد. الگوی ایده آل و قابلیت هضم بالای مواد مغذی در این نوع خوراک باعث افزایش میزان اضافه وزن، بهبود یکنواختی گله و تعدیل مقاومت پرنده در برابر بیماری‌ها می‌گردد. در ضمن، تغذیه‌ با این خوراک به دلیل دارا بودن ترکیبات محرک رشد، عملکرد پرندگان را در سنین بعدی بهبود می‌بخشد. تغذیه با این خوراک در طی ۷ الی ۱۰ روز اول دوره پرورش،  به کلیه پرورش دهندگان جوجه‌ی گوشتی (سویه‌ی راس) توصیه می گردد.

مواد اولیه مصرفی در تولید خوراک آماده‌ی جوجه های گوشتی سویه‌ی راس

ذرت، کنجاله سویا، گلوتن ذرت، روغن خوراکی، اسیدهای آمینه، مولتی آنزیم، آنزیم فیتاز، منابع کلسیم، منابع فسفر، املاح معدنی، ویتامین‌ها، نمک طعام، جوش شیرین، پروبیوتک، اسیدهای آلی، عصاره های گیاهی ویژه، توکسین بایندر

مکمل مرغ گوشتی زرین جاودانه


مکمل‌های طیور


ویتامین ها ترکیبات آلی فعالی می باشند که برای حفظ فعالیت های طبیعی بدن، رشد نمو سیستم اسکلتی ،پر در آوری مناسب رشد عضلانی و فعالیت های تولید مثلی ضروری می باشد. اگرچه میزان مصرف این دسته از مواد مغذی بسیار کم می‌باشد ولی در سطوح پایین، ویتامین‌ها عملکرد های بیولوژیکی بسیار زیاد وحساسی را عهده‌دار می‌باشند. عناصر کم مصرف (منگنز ،روی، ید و سلنیوم) نیز از جمله مواد مغذی بسیار پر اهمیت جیره به حساب می‌آیند که علاوه بر نقش‌های ساختاری و اسکلتی، در بسیاری از فعالیت های آنزیمی بدن دخالت مستقیم دارند. علاوه بر این اغلب عناصر کم مصرف در متابولیسم و خون سازی حضور فعال دارند. شرکت خوراک و دام وطیور زرین جاودانه خوانسار در سال ۱۳۹۶ با افتتاح وبهره برداری از کارخانه دوم خود در شهرک صنعتی خوانسار و با بهره گیری از دستگاه های مدرن و مصرف تک ویتامین های خالص و منابع معدنی با کیفیت، اقدام به تولید مکمل های معدنی و ویتامینه ویژه (۰/۲و ۰/۵) برای انواع دام و طیور صنعتی، حیوانات خانگی و پرندگان زینتی نموده و با در نظر گیری فرمولاسیون ایده‌آل و غلظت مناسب هر یک از ویتامین ها و مواد معدنی در مکمل های دو قلو، هرگونه نیاز به مصرف تک ویتامین ها در طول دوره‌ی پرورش را منتفی ساخته است. همچنین این شرکت برای موارد درمانی، اقدام به تولید پرمیکس های تک ویتامینی غلیظ نموده است.

error: محتوا حفاظت شده است