کمبود نیاسین (B3) در طیور؛ علائم، نشانه ها و اثرات آن

کمبود نیاسین

کمبود نیاسین (B3) در طیور؛ علائم، نشانه ها و اثرات آن

کمبود نیاسین در طیور

شواهد خوبی وجود دارد که طیور حتی جنین جوجه گوشتی و بوقلمون قادر به سنتز نیاسین هستند، اما این مقدار تولید ممکن است برای رشد بهینه کافی نباشد. گزارش شده است که در جیره­ های فرموله شده بر پایه ذرت-سویا، جوجه­ های ۳ تا ۷ هفته نیازی به مکمل نیاسین ندارند، اما از ۱ تا ۲۱ روزگی این ویتامین مورد نیاز می­ باشد. مشخص شده است قبل از این­که کمبود شدید نیاسین در جوجه­ ها رخ دهد، در ابتدا کمبود تریپتوفان رخ می­دهد.  

پروتئین­ های زرده دارای تریپتوفان قابل توجهی برای جوجه هستند بنابراین کمبود نیاسین به آسانی اتفاق نخواهد افتاد، مگر اینکه اسیدآمینه و ویتامین خوراک کاهش یابد. آزمایشات با استفاده از جیره ­هایی که حاوی مقادیر محدود تریپتوفان بودند نشان داد که جوجه­ ها به نیاسین نیاز دارند و کمبود نیاسین سبب بزرگ شدن مفصل تیبیوتارسال، قوسی شدن پاها، پردرآوری ضعیف و التهاب پوست پا و سر شد.

کمبود نیاسین

علائم 

علائم بالینی اصلی کمبود نیاسین در جوجه ­های جوان بزرگ شدن مفصل خرگوشی و پاهای خمیده می ­باشد که مشابه نشانه­ های پروزیس است. تفاوت اساسی بین این وضعیت و پروزیس ناشی از کمبود منگنز یا کولین این است که در کمبود ناشی از نیاسین تاندون آشیل بندرت از استخوان کورتیکال آن جدا می­ شود. کمبود نیاسین در جوجه با از دست دادن اشتها و اختلال در رشد مشخص می­ شود.

کمبود نیاسین به بیماری زبان سیاه منجر می­ شود. این بیماری با التهاب زبان و حفره دهان همراه است. ابتدا در سن حدود ۲ هفتگی، تمام حفره دهان و همین­طور مجرای مری ملتهب می­ شوند، رشد مختل شده و مصرف خوراک کاهش می ­باید. در مرغ­ های تخم­گذار که با کمبود نیاسین مواجه هستند، افت وزن و کاهش تولید تخم ­مرغ و جوجه ­درآوری ضعیف رخ می­ دهد. کیفیت پوسته با مکمل کردن نیاسین بهبود یافته است.

سایر طیور 

پروزیس به عنوان اولین نشانه کمبود نیاسین در پولت­ های بوقلمون، جوجه قرقاول­ ها، اردک­ ها و غازها دیده شده است. نشانه­ های کمبود در بوقلمون­ ها و اردک­ ها اگرچه شبیه مرغ ­هاست اما شدت آن بسیار بیشتر می­ باشند. در مقایسه با جوجه­ ها، پولت­ های بوقلمون، اردک­ ها جوجه قرقاول و غاز نیاز بیشتری به نیاسین دارند. این نیاز بالاتر مربوط به راندمان پایین تبدیل تریپتوفان به نیاسین بوسیله این گونه­ هاست.

در اردک­ های دریافت ­کننده جیره دچار کمبود نیاسین، علائمی چون اریب شدن شدید پاها و در نهایت فلجی و ناتوانی در راه رفتن دیده می­ شود. جوجه غازهایی که با جیره­ های خالص تغذیه شدند دچار پروزیس پیشرفته و تغییر شکل مفصل خرگوشی شدند که با تزریق نیاسین قابل پیشگیری بود.

https://zarinjavdaneh.ir/ریبوفلاوین-در-طیور/

https://t.me/zarin_javdaneh

 

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است