ویتامین A ، علائم و نشانه های کمبود آن در تغذیه طیور

ویتامین A

ویتامین A ، علائم و نشانه های کمبود آن در تغذیه طیور

علائم کمبود ویتامین A

علائم بالینی کمبود ویتامین A در میان مرغ ­ها، بوقلمون و سایر گونه­ های طیور مشابه است. تغذیه جیره ­های غذایی با میزان ویتامین A پایین و یکسان، بوقلمون و بلدرچین ژاپنی علائم بالینی را زودتر از جوجه مرغ­ ها با توجه به نیاز بالای آن­ها به ویتامین نشان می­ دهند. در طیور، فقدان ویتامین A در جیره باعث رشد کندتر، کاهش مقاومت در برابر بیماری­ ها، جراحت ­های چشم، تا عدم تعادل عضلانی و سایر علائم دیگر می ­شود.

همچنین با پیشرفت کمبود در طیور بالغ، این پرندگان لاغر و ضعیف و پرهای آن­ها ژولیده می­ شود. کاهش قابل توجهی در تولید تخم مرغ نیز اتفاق می­ افتد و فاصله زمانی بین دو کرچی تا حد زیادی افزایش می­ یابد. قدرت جوجه ­درآوری کاهش می­ یابد  ومرگ و میر جنین در تخم پرندگان تحت تأثیر قرار گرفته کمبود ویتامین آ را افزایش می ­دهد. ترشحات آبکی از سوراخ­ های بینی و چشم به وضوح دیده می ­شود و پلک ­ها اغلب به هم می­ چسبند. میانگین زنده ­مانی جوجه­ های تغذیه شده با یک جیره غذایی بدون ویتامین A به­ صورت خطی با افزایش سطوح ویتامین آ در جیره ­های غذایی بوقلمون مادر افزایش می­ یابد.

ویتامین A

سطح ویتامین A جیره غذایی مرغ مادر ارتباط مثبتی با رشد جوجه ­ها و پولت­ های حاصل از مرغ مادر دارد و سطح ویتامین A در جیره جوجه­ ها و پولت­ ها ارتباط مثبتی با رشد آن­ها دارد. به طور واضح، کمبود ویتامین آ باعث کاهش اشتها و کاهش رشد خواهد شد. کمبود شدید اگر تصحیح نشود باعث آتاکسیا و مرگ را به همراه دارد.

زمانی که جوجه­ های یک روزه جیره غذایی فاقد ویتامین A دریافت می­ کنند و چنان­چه جوجه­ ها نتاج مرغ ­های دریافت ­کننده­ ی یک جیره ­ی با ویتامین آ پایین باشد، علائم بالینی ممکن است در پایان هفته اول ظاهر شود. اگر جوجه­ ها، نتاج مرغ­ های دریافت­ کننده­ ی مقدار زیاد ویتامین A باشند و حتی اگر جوجه­ ها با جیره فاقد ویتامین آ تغذیه شوند، علائم کمبود ممکن است تا ۶ الی ۷ هفته ظاهر نشود نشانه­ های ناخوشایند کمبود ویتامین آ در جوجه ­ها، شامل بی اشتهایی، توقف رشد، خواب آلودگی، ضعف، ناهماهنگی، لاغری و پر و بال ناهموار و ژولیده است.

 اپیتلیوم مخاطی با یک اپیتلیوم کراتینه شده و فلسی شده جایگزین می­ شود. به دلیل تخریب غشای مخاطی، باکتری ­ها و دیگر میکروارگانیسم­ های بیماری­زا ممکن است به این بافت­ ها هجوم آورند و از این طریق وارد بدن شوند و در نتیجه تولید عفونت تحت تأثیر قرار می­ گیرد و جوش­ های چرکی سفید تولید می­ کند.

مجرای کلیه ممکن است با تولید اسید اوریک متسع شود، و اپیتلیوم چشم تحت تأثیر قرار گیرد و تولید ترشحاتی کند که در نهایت به اگزوفتالمی منجر گردد. واضح است که امکان تخریب اپیتلیوم بخش ­های مختلف بدن به علت کمبود کمبود ویتامین A وجود دارد. از دست دادن انسجام غشا به نوبه خود، باعث تغییر در ماندگاری آب و نیز اختلال در توانایی مقاومت در برابر عفونت می­ شود. همچنین میزان ناکافی ویتامین آ پاسخ سیستم ایمنی را در چالش ­ها کاهش می­ دهد و استعداد ابتلا به بیماری را بیشتر می ­کند. عفونت­ های ویروسی وضعیت ویتامین آ در جوجه­ ها را تحت تأثیر قرار می­ دهد.

کمبود ویتامین A می­ تواند باعث تغییراتی در رشد استخوان شود که نواحی مختلف به­ هم فشردگی در سیستم عصبی مرکزی را ایجاد و باعث از دست دادن تحرک می­ شود.

Nockels (1988) گزارش نمود که کم کاری تیروئید مشخصه اولیه کمبود ویتامین A در جوجه ­هاست. کاهش در اندازه بیضه­ ها، تستوسترون در گردش و باروری در کمبود ویتامین آ در خروس ­ها گزارش شده است.

https://zarinjavdaneh.ir/کمبود-نیاسین/

https://t.me/zarin_javdaneh

انتشار

error: محتوا حفاظت شده است